SPIS TREŚCI:

INFORMATYKA W SZKOLE

TEMATY:

punktor

Zeszyt z informatyki

punktor

Praca domowa

punktor

Bezpłatne konta pocztowe

punktor

Jak szybko wyszukać

punktor

Skanery antywirusowe on-line

 

CZASOPISMA KOMPUTEROWE:

punktor

Komputer Świat

punktor

Enter

punktor

PC World

punktor

Internet

 

ZAJRZYJ NA STRONY:

punktor

Szkolny Serwis Informatyczny

punktor

Dobre programy- wortal z legalnym oprogramowaniem

punktor

Kursy języka HTML:

1-Kurs HTML

2-Kurs HTML

punktor

Kursy PowerPoint:

Kurs 1

 

Musisz to wiedzieć i umieć:

Komputer zapisuje wszystkie informacje w systemie binarnym, czyli ciągu zer i jedynek.
Oto kilka (z bardzo wielu) stron wyjaśniających te zganienie:

  1. System binarny>

  2. Dwójkowy system liczbowy- wikipedia>

  3. System binarny (dwójkowy)>

  4. Poznaj system binarny>

Wrzesień 2008

  • Prawo autorskie, piractwo komputerowe

  • System binarny

  • Budowa i działanie komputera

Praca domowa:

Naucz się zamieniać liczby zapisane w systemie dziesiętnym na dwójkowy i odwrotnie.


  Bezpłatne konta pocztowe

E-mail jest jednym z podstawowych narzędzi sieciowych- powstał w 1971 roku za sprawą Reya Tomilinsona (on także wprowadził znak tzw. @, który rozdziela nazwę użytkownika od domeny).

Załóż darmowe konto pocztowe:

punktor

http://www.gmail.com

punktor

http://poczta.o2.pl

punktor

http://poczta.interia.pl

punktor

http://poczta.wp.pl

punktor

http://www.mail.com

punktor

http://free.os.pl

punktor

http://mail.lycos.com

punktor

http://poczta.gazeta.pl

punktor

http://mail.live.com

punktor

http://mail.yahoo.com

punktor

http://poczta.onet.pl

punktor

http://poczta.gary.pl

 


Jak szybko wyszukiwać w wyszukiwarce internetowej GOOGLE (źródło: magazyn internet)

 

Zanim wybierzemy się na poszukiwanie, musimy nauczyć się "wytłumaczyć" wyszukiwarce, czego dokładnie chcemy. A żeby tego dokonać, trzeba poznać specyficzny język, którym posługuje się Google- język operatorów i dyrektyw.

Operatory

1. Cudzysłów- "coś coś"

Domyślnie Google nie dostrzega powiązań między słowami, zatem jeśli chcemy, by wynik wyszukiwania objęły tylko strony, na których, na których dana fraza znajduje się w całości i dokładnie w takiej samej postaci, w jakiej ją wpisujemy, musimy zastosować cudzysłów.

Np. wpisz zaręby kościelne, a później "zaręby kościelne"

2. Znak minus

Znak minus wyklucza dane słowo z wyników wyszukiwania. Na przykład wpisując:
tenis -stołowy
damy wyszukiwarce instrukcję, by odszukała wszystkie strony zawierające słowo "tenis", ale nie zawierające słowa "stołowy".

3. Znak plus

Znak plus spełnia zadanie odwrotne:
tenis +stołowy
nakazuje szukanie stron, na których oprócz słowa "tenis" musi się znajdować słowo "stołowy".

4. Gwiazdka (*)

Gwiazdka, to znak zastępujący dowolne słowo w tekście. Jeśli nie jesteśmy pewni dokładnej treści zapytania, możemy tam wstawić właśnie gwiazdkę.

Dyrektywy

Dyrektywy pozwalają na przeszukanie okreslonych elementów stron WWW, np. tytułów stron lub odnosników, które się na nich znajdują.
Najważniejsze dyrektywy:

1. intitle:

Ogranicza wyszukiwanie do tytułów stron WWW. Przykład:
intitle:magazyn internet

Zostaną wyszukane strony, które mają w tytule (czyli w kodzie HTML, między zncznikami <title></title> słowo "magazym" i/lub "internet".
Jeśli chcielibysmy, aby w tytule znalezionych stron były obydwa te dwa słowa i w takiej a nie innej kolejności, powinniśmy zawrzeć je w cudzysłowie-
intitle:"magazyn internet"


Skanery antywirusowe on-line

Bezpieczeństwo komputera jest problemem często ignorowanym przez użytkowników. Wiele osób nie korzysta z programów antywirusowych, gdyż uważa je za zbyteczne obciążenie systemu lub dlatego, że nie wie, jak je obsługiwać, i boi się przypadkowego uszkodzenia systemu. Inni instalują program, wtedy gdy komputer jest już poważnie zainfekowany. Należy pamiętać, że zapobieganie kosztuje znacznie mniej niż późniejsze naprawianie szkód.
Internauci równie często nie przejmują się zagrożeniem ze strony tzw. crackerów, czyli osób, które poszukują niezabezpieczonych komputerów, a następnie włamują się do nich i kradną bądź niszczą dane. Przy połączeniu modemowym za każdym razem przyznawany jest inny numer IP (adres komputera w Internecie). W rozumieniu wielu osób znacznie zmniejsza to szansę na włamanie się do komputera. Niestety, użytkownicy ci najczęściej nie zdają sobie sprawy, jak podatne na ataki są Windows i Internet Explorer. Dzięki odpowiednim, ogólnodostępnym narzędziom w ciągu kilku minut włamania może dokonać nawet małe dziecko, a ofiara najczęściej nie będzie miała o tym pojęcia.
Aby zminimalizować zagrożenie (tak ze strony wirusów komputerowych, jak i crackerów) powstały serwisy internetowe, które oferują możliwość sprawdzenia komputera za darmo. Poniższe opracowanie przybliży wybrane strony internetowe, które oferują tego typu usługi, oraz wytłumaczy użytkownikom, jak z nich korzystać.
Uwaga! Skanery zabezpieczeń działają na zasadzie symulowanych ataków na nasz komputer. Nie należy ich stosować w wypadku, gdy jesteśmy podłączeni np . do sieci osiedlowej. Zaatakowany zostanie wtedy serwer sieci, a nie nasz komputer.

Skaner mks_vir (http://www.mks.com.pl)

Sposób skanowania:

Gdy chcemy sprawdzić system przy pomocy skanera on-line firmy MKS, najpierw musimy połączyć się z jej stroną internetową. Kiedy cała witryna zostanie załadowana, należy kliknąć na pole SKANER ON-LINE znajdujące się w prawym, górnym rogu ekranu. Możemy również wybrać pozycję SKANOWANIE ON-LINE w menu nawigacyjnym z lewej strony.
Kopia tej strony znajduje się również pod adresem http://www.wirusy.onet.pl
Skaner on-line został stworzony przy wykorzystaniu technologii ActiveX. Aby móc z niego korzystać, musimy więc mieć zainstalowany specjalny dodatek do naszej przeglądarki (użytkownicy Microsoft Internet Explorer w wersji 4.x lub nowszej nie muszą się martwić - odpowiednie narzędzia instalowane są domyślnie razem z przeglądarką).

Strona, na której znajduje się skaner, składa się z kilku części. Jej głównym elementem jest okno zawierające rozwijane drzewo napędów naszego komputera. Należy w nim zaznaczyć, które dyski mają zostać sprawdzone. Jeżeli klikniemy w symbol "+" znajdujący się przy literze dysku, będziemy mogli wybrać szczegółowo katalogi, które mają być poddane testowi.
Poniżej możemy zdecydować, które pliki mają być skanowane. Służą temu opcje SKANUJ WSZYSTKIE PLIKI oraz TYLKO NOSICIELE. O ile działania tej pierwszej nie trzeba specjalnie tłumaczyć, o tyle w wypadku tej drugiej antywirus sprawdzi tylko pliki najczęściej przenoszące wirusy, czyli m.in. te o rozszerzeniach *.exe, *.com, *.doc, *.bat (pozwoli to na zaoszczędzenie czasu w wypadku, gdy zgromadziliśmy pokaźną liczbę plików i archiwów).

Inne skaner antywirusowy on-line:

Symantec Security Check (http://www.symantec.com)
 

 

 

Strona w trakcie tworzenia