Poznaj historie gminy:

MŁYN [powrót]

Młyn murowany z kamieni polnych i z cegły, dwukondygnacyjny. Młyn został wybudowany ok. 1903 r. Mechanizmy były napędzane silnikiem parowym. Po kilku latach został przekształcony na motorowy, napędzany silnikiem na gaz ssany. Maszyny i urządzenia z tamtych lat zostały wymienione. Z dawnego wyposażenia jest zachowany mlewnik walcowy firmy L. Gotlieb z Białegostoku.

W roku 1928 właścicielem młyna był J. Grapa. Następnym właściciel był z pochodzenia Żydem i nazywał się  Grynszpan. Młyn był jego własnością do 1945 r. Grynszpan przetrwał wojnę dzięki pomocy Polaków (Grabowskiego i Rytela). Po wojnie zapisał on notarialnie młyn swoim wybawcom. W latach 60-tych XX w. zmieniono napęd na elektryczny. Zburzono motorownię. W latch 70-tych wymieniono więźbę dachową. W roku 1982 nabył młyn Bogdan Cichocki. Młyn był czynny do 1995 roku.

Obecnie młyn i działka wokół niego jest do sprzedania.

W Zarębach Kościelnych nie ma zajazdu lub baru. Młyn jako zajazd z odpowiednim wystrojem mógłby być doskonała atrakcja turystyczna i miejscem spotkań towarzyskich- Zapraszamy inwestorów.