Święto 3 Maja 2006r.

1 maja, 2 maja, Święto 3 Maja, Zawodu- Military 2006, Po zawodach...

Trzeci maja – po ułańsku. Autor: Mariola Sławińska

Jak co roku w naszej parafii uroczyście obchodzimy dzień 3-go maja. Rocznica uchwalenia konstytucji -  pierwszej w Europie i drugiej na świecie, ale także święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Dla mieszkańców gminy Zaręby Kościelne (zarówno tych najstarszych pamiętających II wojnę światową, jak też dla młodzieży i dzieci) jest to dzień wyjątkowy.

O godzinie 11.00 obywają się występy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum. Ich program artystyczny, jak co roku, jest bogaty. Przybyłych gości i parafian napawają radością słowa i melodia piosenki ,,Płynie Wisła” czy ,,Polonez Trzeciego Maja”.  Piękne melodie, głębokie treści, wspaniałe tańce… Radość w sercach, uśmiech na twarzach, zaciekawione spojrzenia… Polonez w wykonaniu ułanów wraz z partnerkami wieńczy popisy najmłodszego pokolenia. ,,Robi wrażenie!” -  to zdanie wypływa z ust niejednego obserwatora.  Polonez, ale też polka i krakowiak w wykonaniu młodzieży i dzieci wzbudzają podziw.

Po zakończeniu występów rozpoczyna się msza święta. Księża, siostry zakonne, przybyli goście, oddział kawalerii, straż, orkiestra, schola, parafianie. Obecność tych wszystkich ,,małych społeczności” tworzy liczną wspólnotę. Czuć  atmosferę jedności.

Mszę świętą celebruje przybyły z Zambrowa ks. Grzegorz Śniadych - częsty gość w zarębskiej parafii, ulubieniec młodzieży. Kapłan głoszący homilię - ks. Andrzej Ularczyk (z diecezji drohiczyńskiej)  mówi o tym, jak ważne jest życie w zgodzie z Bogiem i bliźnim. Podkreśla także, jak cenne jest to, że tutejsi parafianie tak chętnie i licznie uczestniczą w nabożeństwie.

Po mszy głos zabierają Wójt Gminy Zaręby Kościelne- Józef Rostkowski oraz płk Sylwester Kuczyński. Poruszają oni sprawy związane z dzisiejszą sytuacją polityczną kraju. Mówią także o wartościach moralnych. Pada hasło: ,, Bóg, honor, ojczyzna - musimy o tym pamiętać!” 

Po części oficjalnej następuje przejście na Plac Defilad. Tam ułani na koniach każdego roku: 3maja, 11listopada,  15 sierpnia prezentują swoje zdolności. Zwykle odbywa się słynna ,,gonitwa za lisem” oraz władanie szablą i lancą - nieodłącznym atrybutem każdego ułana. 3-go maja nasi mundurowi mogą wykazać się swoim sprytem i umiejętnościami we władaniu bronią. Płk Kazimierz Pałasz przewodzi zawodom „Militarni 2006”. Walka jest bardzo zacięta. Mimo to nie ma niespodzianek. W tzw. ,,tańcu na koniu” miano najlepszego zdobywa po raz kolejny ks. Wachmistrz Andrzej Dmochowski – proboszcz parafii Zaręby Kościelne, doskonały jeździec, miłośnik koni. Niewątpliwie w sukcesie pomaga mu jego doskonały koń - Narcyz. Proboszcz z uśmiechem na twarzy przekazuje zdobyty puchar w ręce Bartłomieja Kondradowicza. Mówi: ,,Chcę, żeby znalazł się w moich rodzinnych stronach’’. Ponieważ Bartek - jeden z ułanów mieszka w Czyżewie (rodzinnej miejscowości ks. Andrzeja Dmochowskiego), trofeum trafia do niego.

3-go maja  Zaręby Kościelne tętnią życiem. Warto  odwiedzić tę piękną krajobrazowo miejscowość właśnie wtedy. Tego dnia szczególnie jej mieszkańcy mogą pochwalić się swoim dorobkiem kulturowym.

Autor: Mariola Sławińska uczennica kl. III B Gimnazjum

Na zdjęciu Mariola Sławińska- Przewodnicząca SU.


1 maja - grupa taneczna przygotowuje się do występu na uroczystości z okazji Święta 3 Maja.


ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA.

(Komentarze do zdjęć w trakcie tworzenia)

Godzina 11:00- Uroczystość rozpoczynają uczniowie, którzy zaprezentowali część artystyczną.
 

Grupy taneczne zatańczyły: krakowiaka, polkę klaskaną i poloneza.

Każdą uroczystość religijno- patriotycznej uświetniają ułani.

Zaproszeni goście.

Okolicznościowy referat przedstawił wójt gminy- pan Józef Rostkowski.

do góry^^^


Zawody Ułańskie- MILITARNY 2006

Komisja sędziowska. Za chwilę odbędą się zawody ułańskie.

W zawodach zwyciężył ks. wachmistrz Andrzej Dmochowski.

Wręczanie pucharów.

Za chwilę kilka melodii na harmonijce ustnej zagra ułan Niemira.

do góry^^^


Koniec uroczystości- ułani, strażacy i orkiestra zostali zaproszeni  na tradycyjną kiełbaskę.

do góry^^^


Oprócz wspaniałych pokazów i pięknych koni podziwialiśmy również dziewczęta-
nieodłączne towarzyszki i wielbicielki ułanów.

Całą uroczystość fotografowała zawodowa pani fotograf, która również w padła w oko... obiektywu.

W szwadronie jeździ konno jedna dziewczyna Żaneta (bardzo sympatyczna).

do góry^^^

(Komentarze do zdjęć w trakcie tworzenia)

Więcej informacji o ułanach znajdziecie niebawem w dziale
 "Co słychać u ułanów".